STARLIKE DEFENDER
ПЕРШИЙ В СВІТІ
АНТИБАКТЕРІАЛЬНИЙ ТА АНТИПЛІСНЕВИЙ
ЕПОКСИДНИЙ РОЗЧИН ДЛЯ ЗАТИРАННЯ ШВІВ
ІСТОРІЯ ПРОДУКТУ
Упродовж останніх років Litochrom Starlike став зразковим епоксидним розчином для затирання швів керамі-
чних та мозаїчних поверхонь на європейському та міжнародному ринку.
Його особливі інноваційні характеристики, що визнані врученням міжнародного патенту у грудні 2007 р., а
також клієнтами, роблять його сьогодні брендовим продуктом компаніїLitokol S.p.a.
Розробка, що розпочалася у 2004 році, рівно через рік привела до першої індустріалізації продукту з випуском на ринок початкового асортименту з семи кольорів. Враховуючи значне зростання виробництва та все більш високі оцінки, з часом збільшився асортимент кольорів та відтінків, а саме сьогодні пропонується 95 варіантів забарвлень, які спроможні задовольнити найрізноманітніші вимоги проектантів та архітекторів, що є в пошуках нових креативних рішень.
Паралельно із створенням нових кольорів компанія Litokol поступово обновила своє виробниче обладнання, призначене для Litochrom Starlike, збільшивши його виробничі потужності та запровадивши на лініях контрольні пристрої для постійного моніторингу якості готової продукції.
Будучи завжди уважною до конкретних і загальних потреб клієнтів, компанія Litokol ніколи не припиняла
свою діяльність в області досліджень та розвитку продукту, досягши таких важливих цілей як сертифікація продукту Litochrom Starlike для прямого контакту з харчовими продуктами, розробка Starlike Decor, нової декоративної системи для внутрішніх стін та Starlike Crystal, світлопрозорого епоксидного розчину для затирання швів склоподібної мозаїки, що застосовується на прозорих основах, тахудожньої мозаїки.
Промислова інновація для компанії Litokol означає також надання своїй продукції, а в конкретному випадку -
продукту Litochrom Starlike, естетичних властивостей високого рівня, що є сумісними з високими технічними
характеристиками.
Проект розробки STARLIKE DEFENDER - антибактеріального епоксидного розчину, реалізованийкомпанією Litokol у співробітництві з Департаментами хімії та біомедичних наук, сектором мікробіології Університету Модени та Реджіо-Емілії та зовнішньою сертифікованою мікробіологічною лабораторією (ACCREDIA),по праву відноситься до цієї області.
Цим документом ми хотіли б проілюструвати етапи, які привели до створення розчину Litochrom Starlike з
такою важливою антибактеріальнохарактеристикою, піднявши його, безумовно, на вершину в даній катего-
рії. Отже, проаналізуємо діяльність, пов’язану з дослідженнями, випробуваннями та перевіркою результатів,
характеристики продукту та нові області застосування, надавши також корисну інформацію щодо вимог до
приміщень, в яких мають дотримуватися високі характеристики з точки зору чистоти та гігієни.
Передові дослідження на базі розробки Starlike Defender
Розробка продукту такого високого технологічного рівня як STARLIKE DEFENDER не могла абстрагуватися
від визначення необхідної компетенції для вирішення сукупності проблем, що є сьогодні мало відомими або лише частково вирішеними. Таким чином, компанія LITOKOL встановила належні відносини співробітництва з трьома важливими територіальними установами, а саме з Департаментами хімії та біомедичних наук,
сектором мікробіології Університету Модени та Реджіо-Емілії та приватною акредитованою мікробіологічною лабораторією. Розробка ефективних антибактеріальних активних інгредієнтів, що є сумісні з епоксидною системою, визначення достовірних методів випробувань та аналізу - це лише основні проблеми, з якими ми зіткнулися та які ми вирішили дякуючи досвіду, компетенції та наполегливості суб’єктів, що брали в цьому участь. Основною причиною, по якій компанія Litokol вирішила зосередитися на дослідженнях епоксидного продукту, а не традиційних цементних затирок, є той факт, що продукт з цементною матрицею має певний коефіцієнт абсорбції, оскільки є пористим матеріалом. Що стосується епоксидного розчину, рівень абсорбції, навпаки, є значно нижчий, що, до речі, підтверджується вимогами, передбаченими європейським стандартом UNI EN 13888, який стосується розчинів для затирання швів, в якому для покращених цементних затирок класу CG2 вимагається максимальна абсорбція 5г після чотирьохгодинного часткового занурення зразка у воду, у той час як для хімічно активних продуктів на основі епоксидних смол ця величина становить 0,1 г. Висока пористість цементних продуктів з часом перетворюється на високу здатність всмоктування бруду, при цьому створюється поверхневий наліт, який важко піддається усуванню шляхом промивання, що знижає антибактеріальну здатність затирки. Крім того, вважається, що цементні затирки на основі цементу Portland підлягають з часом процесу «карбонізації», викликаному реакцією гідроксиду кальцію Са(OH)2 з вуглекислим газом СО2, присутнім в атмосфері, який в значній мірі знижає рН затирки. Такий процес починається з відкритої поверхні і з часом поширюється на нижні шари. У разі епоксидної атирки, що характеризується майже нульовою пористістю, навпаки, наліт бруду може буде легко усунутий шляхом промивання загальними миючими засобами, що є в продажу, зберігаючи незмінною антибактеріальну здатність затирки.
Процедури контролю
Випробування активності та антимікробної ефективності були проведені із застосуванням методів, описаних у
стандартах JIS Z 2801:2000 та ISO 22196:2007. Випробування були поширені на два основні штами:
Staphylococcus aureus (золотистий стафілокок) та Escherichia coli (кишкова паличка). Крім того, група, якій було доручено проведення тестів, розробила та здійснила подальші випробування за різними методиками для отримання більш повної оцінки наших матеріалів.
Причиною для вибору саме цих двох штамів є те, що це основні бактерії, які відповідають за інфекції, що можуть розвиватися в приміщеннях лікарень, крім того, вони є надзвичайно агресивними, а в деяких випадках стійкими навіть до антибіотиків. Усі методики, застосовані для визначення характеристик матеріалів, базуються на фундаментальному принципі штучного зараження зразка відібраними штамами високої концентрації. Подальшим кроком є моніторинг того, як і наскільки бактерії, що контактують з продуктом, змінюються з перебігом часу. Нормами передбачено, що продукт, який може бути визначений як «антибактеріальний», має бути здатний знищувати, принаймні, 99% зараженого мікробіологічного обсемінення упродовж тесту на перевірку функціональності. Після завершення цього першого етапу дослідної діяльності був знайдений активний антибактеріальний інгредієнт, здатний знищувати до 99,9% мікробіологічного обсемінення. До того ж необхідно відмітити, що на ці результати не впливають такі фактори середовища, як наявність або відсутність світла. Це є немаловажною відмінністю у порівнянні з продуктами, що характеризуються як «фотокаталітичні», які є ефективними лише при наявності світла і які
базуються на активній речовині діоксиду титану. Що стосується STARLIKE DEFENDER, активний антибактеріальний інгредієнт залишається всередині затверділого епоксидного розчину та діє через безпосередній поверхневий контакт. Оскільки епоксидний розчин є надзвичайно стійкий до стирання та характеризується високою механічною міцністю, з цього випливає, що антибактеріальна дія триває з часом, оскільки затирка не підлягає деградації. Часто наші клієнти при спілкуванні з нашим відділом технічного обслуговування запитують, чи є Litochrom Starlike стійким до утворення плісені, якщо він використовується для затирання швів керамічних плиток або мозаїки в таких вологих приміщеннях як душові кабіни, ванні кімнати або кухні. Щоб дати правильну та вичерпну відповідь своїм клієнтам, враховуючи позитивні результати щодо антибактеріальної ефективності STARLIKE DEFENDER, було вирішено здійснити подальші тестові випробування на стійкість до розвитку грибків згідно із стандартом BS 5980:1980-Appendix B (Specification for «Adhesives for use with
ceramic tiles and mosaics”). Зокрема, зразок STARLIKE DEFENDER був заражений мікробною суспензією Аspergillus Niger (чорна плісень) CM 17454 та через 14 днів інкубації при температурі +29°С була здійснена оцінка розвитку грибків на досліджуваному зразку. Отже, після закінчення інкубаційного періоду на зразку не спостерігався жодний видимий розвиток грибків, через що ми можемо науково стверджувати, що STARLIKE DEFENDER запобігає утворенню плісені.
Що таке плісень та як вона розвивається
Плісень представляє собою один з видів багатоклітинних грибків, розвиток яких залежить від вологості і температури середовища. Оптимальна температура для їх розвитку знаходиться в діапазоні від +10°С до +35°С, а відносна вологість має бути, принаймні, 60%. Плісень може розвиватися як всередині, так і
зовні житлових приміщень. Особливо сприятливі умови для утворення плісені можуть бути у ванних кімнатах, кухнях або в середовищах, що характеризуються високим рівнем вологості. З точки зору впливу на здоров’я, грибки можуть діяти як збудники або алергени, оскільки вони здатні виділяти мікротоксини, тобто речовини, які викликають алергії респіраторного типу та деякі алергічні дерматити.
Необхідно підкреслити, що хоча STARLIKE DEFENDER різко знижує розвиток плісені, в будь-якому випа-
дку, необхідно здійснювати відповідні процедури прибирання та підтримання чистоти, оскільки плісень може
розмножуватися при контакті з органічними речовинами, до яких відносяться мило, мертві клітини шкіри
або бруд, що осідає на поверхні. Крім відповідних процедур звичайного прибирання, рекомендується провітрювати належним чином вологі приміщення для запобігання утворенню конденсату на поверхнях. Подальша перевірка, проведена компанією Litokol, стосувалася збереження придатності при безпосередньому контакті з харчовими продуктами. На практиці було необхідно пересвідчитися, що впровадження нової антибактеріальної домішки не порушує цю важливу функціональність виробу. Тому у співробітництві з Департаментом хімії Університету Модени та Реджіо-Емілії були проведені повторні випробування на глобальну міграцію згідно з приписами та експериментальними методиками, описаними в Міністерському декреті від 21.03.1973 р. та Постановах Міністерства охорони здоров’я № 220 від 26.04.1993 р., № 338 від 22.07.1998р. та № 123 від 28.03.2003 р. На підставі проведених випробувань можна стверджувати, що епоксидний розчин STARLIKE DEFENDER є придатний при контакті з харчовими продуктами 01-02-03-04-05-06-07-08 (номери для посилання щодо назви харчових продуктів, згідно з Постановою Міністерства охорони здоров’я № 220 від 26.04.1993 р., Додаток ІІ), за умов тривалого контакту (температура від +5 до 40°С).виробляє керамічні вироби з антибактеріальними властивостями, щоб можна
було перевірити не тільки свою епоксидну затирку, але і «систему антибактеріального покриття». Вибір впав на компанію Casalgrande Padana S.p.A., виробника bios, яка вже здійснила такі ж самі дослідження у співпраці з Університетом Модени та Реджіо-Емілії. Спільні зусилля, зосереджені в цій області, що коорди-
нувалися Проф. Паоло Дзанніні з Департаменту хімії Університету Модени та Реджіо-Емілії, привели до розробки методу аналізу та перевірки результатів на системі «затирка-плитка», який дозволив встановити, що підлоги та облицювання, зроблені з антибактеріального полив’яного піщаника bios компанії Casalgrande
Padana, із затиранням швів епоксидним розчином STARLIKE DEFENDER, виробленим компанією Litokol, представляють ідеальне сполучення для отримання цілком ефективних підлог щодо бактерій і, таким чином, позбавлених очевидних в іншому випадку слабких місць. Отже, з цього випливає, що сполучення «антибактеріальна кераміка - антибактеріальний розчин» є більш придатним для облицювання усіх приміщень, де вимагається високий рівень гігієни, чистоти та безпеки.
Staphylococcus Aureus
Staphylococcus Aureus (золотистий стафілокок) входить до численного сімейства бактерій під назвою Staphylococcus, що характеризуються сферичною формою (коком), Грампозитивністю, які об’єднуються в хаотичні скупчення у формі грона та включають до трьох десятків видів. Staphylococcus Aureus є інвазійним патогеном, сапрофітом слизових оболонок та шкіри людей і тварин. Крім того, що він є найбільш вірулентним (отруйним) з роду Staphylococcus, викликає септицемії, харчові інтоксикації та пневмонії, має високу здатність генерувати нові штами, здатні протистояти антибіотикам. Його патогенність обумовлена здатністю утворювати величезну різноманітність позаклітинних патогенних речовин, таких як ентеротоксини, коагулази, гіалуронідази, стафілокінази. Staphylococcus Aureus розвивається при температурі від +7°С до 48°С, у той час як є неактивним з рН нижче 4,2. Зараження, викликані причина ми, пов’язаними із середовищем, є наслідком, головним чином, маніпуляцій, що здійснюються операторами, які не дотримуються санітарно-гігієнічних норм, оскільки Staphylococcus Aureus звичайно знаходиться у шкірі, глотково-носовій слизовій оболонці, кишечнику, а також в різного роду пошкодженнях, таких як фурункули, виразки, рани тощо. Неправильні способи зберігання приготовлених харчових продуктів, а саме в непридатних умовах і при неналежній температурі, сприяють утворенню токсинів у разі присутності мікроорганізмів, чому сприяє такожвідсутність мікрофлори-антагоніста.
Escherichia Coli
Escherichia Coli (кишкова паличка) є одним з видів грамнегативної бактерії прямої паличкової форми, яка розвивається при температурі +44,5°С. Є одним з основних видів бактерій, що живуть в нижній частині кишечника теплокровних тварин та є необхідними для належного засвоєння їжі. Незважаючи на те, що такі бактерії є звичайними мешканцями кишечника та грають основну роль у процесі травлення, мають місце ситуації, коли Escherichia Coli може викликати захворювання у людей і тварин. Деякі штами Escherichia Coli є етіологічним збудником кишкових та позакишкових захворювань, таких як інфекції сечового тракту, менінгіт, перитоніт, септицемія та пневмонія. У воді, призначеній для споживання людьми, у воді басейнів, для купання, а також в інших типах матриксів (наприклад, харчові продукти, косметичні засобі) передбачається
обов’язкова відсутність Escherichia Coli, у зв’язку з його роллю первинного індикатора фекального зараження. Невідповідність передбаченій параметричній величині означає невідповідність продукту (вода, харчові
продукти тощо).
Поява Litochrom Starlike на ринку означала перехід від використання епоксидних затирок для заповнювання швів керамічних плиток в індустріальному секторі до їх використання у цивільному будівництві, причому йдеться про важливийпродукт з естетично-функціональної точки зору. Дійсно, якщо раніше традиційні
епоксидні затирки використовувалися виключно для індустріальних покриттів, наприклад, в сироварнях, винокурнях, бойнях тощо, в залежності від характеристик їх хімічної стійкості, що є необхідною, оскільки миття здійснюється з використанням агресивних продуктів, та з урахуванням проблем з їх застосуван-
ням, з появою продукту Litochrom Starlike область застосування поширилася на опорядження підлог та облицювань приватних житлових приміщень, магазинів, басейнів, саун, терас тощо. Надзвичайна простота у застосуванні та у підтриманні чистоти, в поєднанні з багатим асортиментом кольорів, роблять затирку
ідеальною для численних опоряджувальних рішень з усіма видами керамічних плиток і мозаїк.
Сьогодні, з появою STARLIKE DEFENDER, епоксидного антибактеріального розчину, область застосування постійно розширюється, включаючи медичні установи, аналітично-дослідні лабораторії, дитячі садочки, школи, спортивні об’єкти, роздягальні, душові кабіни гімнастичних залів, громадські басейни, приватні та колективні кухні, їдальні, промислові підприємства, склади сільськогосподарської та харчової продукції, фітнес-центри тощо. Також в рамках приватного будівництва, в якому Litochrom Starlike вже давно
успішно використовується, зараз можна створювати поверхні з антибактеріальними властивостями в таких приміщеннях, як ванні кімнати, душові кабіни та кухні, з підвищеним комфортом проживання і з високими довготривалими гігієнічними характеристиками.